آموزش وردپرس
خانه / آموزش های دیجیتال / کارگاه شماره ۳ فتوشاپ ( ابزارهای محیطی)
آموزش-نرم-افزار-فتوشاپ

کارگاه شماره ۳ فتوشاپ ( ابزارهای محیطی)

در این جلسه کارگاه میپردازیم  به معرفی یکسری از ابزارهای بسیار کاربردی که باعث افزایش سرعت وقدرت مانور ما در هنگام ادیت و ویرایش پروژه می شود …..در اصل ابزارهایی که باعث سهولت کار در محیط فتوشاپ می شوند….

 

در منوی ادیت سه گزینه معروف که اول از همه هستند وجود دارد که اولین گزینه Undo  میباشد

که این گزینه تقریبا در همه نرم افزارها وجود دارد و شما با آن آشنایی دارید …. undo در اصل آخرین عملیات انجام شده رو کار را لغو میکند یا به عبارتی دیگر به یک مرحله یا step عقب تر میبرد و کلید میانبر آن هم Ctrl +Z  میباشد

شاید شما بخواهید به چند مرحله عقب تر برگردید ؟؟؟؟ برای این منظور باید از گزینه سوم step backward  استفاده کنید یعنی زدن سه کلید ترکیبی معروف و پر کاربرد Alt + Ctrl + Z 

نکته : در فتو شاپ کلیه عملیات ها با هر ابزاری که با کلیک موس انجام میشود یک step  یا مرحله ثبت میگردد و همچنین اعمال فیلترها و غیره ….. همچنین فتوشاپ در نگهداری و ذخیره عملیات ها محدود است و همه عملیات های انجام شده بر روی کار را در خود ذخیره نمیکند و تا حدی میتوان برگشت پس بهتر است از کار خود چند کپی بگیریم

گزینه دوم step forward  همیشه خاموش است و هنگامی روشن میشود که ما از گزینه سوم استفاده کرده باشیم و دقیقا برعکس step backward عمل میکند

پنجره History :

در صورتی که تغییر ناخواسته ای در تصویر ایجاد کردیم و قصد از بین بردن آن را داشتیم می توانیم با فشردن کلید های ctrl+z آخرین تغییر انجام شده را از بین ببریم و همچنین با فشردن ctrl + alt + z گام های بیشتری به عقب برگردیم. اما در صورتی که تعداد این گام ها زیاد شود دچار سردرگمی خواهیم شد . تاریخچه  عملیات ها و تغیراتی را که ما بر روی یک سند انجام داده ایم را فتوشاپ در پالتی نگهداری و به ما نشان میدهد …..که نام آن هست history

بقچه

براي باز شدن اين پنجره گزينة History Show را از منوي Window انتخاب مي كنيم پنجرة History جدول تاريخچه فهرستي از تمام ابزارهاي استفاده شده و همچنين تمام تغييراتي كه ايجاد كرده ايد را نگه مي دارد. تا بتوان بيش از يك عمل را باز گرداند در اين پنجره مي توانيد هر يك از عملكردهاي مزبور كه نمي خواهيد اعمال شود، را باز گردانيد.

هر تغییری که در تصویر ایجاد کنید به عنوان یک گام در این پنل نمایش داده می شود. با کلیک روی هر کدام می توانید به عقب یا جلو بروید. اما دقت کنید که اگر چند گام به عقب برگردید و سپس تغییراتی ایجاد کنید دیگر مراحلی بعدی پاک خوهند شد.

History Brush Tool :

با ذکر یک مثال شروع میکنم … شاید شما فیلتری بر روی عکس اعمال کرده باشید و پس از آن طی چندین مرحله و گذراندن وقت و دقت تغیبرات دیگری روی عکس خود اعمال کرده باشید … حال قصد دارید فیلتر مورد نظر رو از روی عکس بردارید .  وقتی به پالت History میروید و بر روی عملیات  فیلتر کلیک میکنید کلیه تغییرات ایجاد شده پس از اعمال فیلتر نیز حذف می شوند و این برای شما خوشایند نیست چون وقت زیادی صرف ویرایش آن کرده اید…..

برای این منظور فتوشاپ ابزاری تعبیه کرده به نام history Brush Tool که با انتخاب آن و کشیدن آن بر روی هر قسمت از عکس تغییرات اعمال شده را پاک میکند . وقتی ابزار را انتخاب میکنید مشاهده میکنید که فتوشاپ اجازه کار به شما نمیدهد چون هنوز به ابزار معرفی نکرده اید که کدام تغییرات را حذف کند (به عنوان مثال فیلتر اعمال شده) بدین منظور ابتدا در پالت history  عملیاتی را که قصد حذف آنرا دارید انتخاب میکنید و تیک سمت چپ آن را روشن میکنید ( مانند شکل زیر)

حال brush history  فقط تغییرات انتخابی شما رو حذف میکنه و به تغییرات بعد از آن هیچ آسیبی نمیرساند ( ضمنا شما میتوانید هر قسمت از سند را که بخواهید با کشیدن قلمو undo کنید)

 Art History Brush Tool : با استفاده از اين ابزار و استفاده از Style هاي مختلف آن در قسمت تنظيمات اين دستور

مي توانيد با كشيدن اين قلم روي تصوير و عكس خود به كار خود حالت هاي مختلف هنري مانند آبگونه شدن تصاوير و شيشه اي شدن و… بدهيد.

ابزار ذره بين Zoom Tool :

براي بزرگنمايي تصاوير از اين ابزار استفاده مي شود. اين ابزار هنگام بزرگ كردن تصاوير علامت + دارد و چنانچه براي كوچك نمايي از اين ابزار استفاده شود علامت – بخود مي گيرد.در قسمت تنظیمات ابزار (بالای صفحه) گزینه های مختلف ابزار وجود دارد
اگر بخواهيم تصوير بزرگ شود كافيست بوسيله اين ابزار روي تصوير مورد نظر چند بار كليك كنيم. چنانچه بخواهیم عكس عمل فوق انجام شود كوچك نمايي هنگام استفاده از اين ابزار كليد Alt را پايين نگه دارید .
بزرگنمايي و كوچك نمايي تصاوير بوسيله صفحه كليد:
با فشار همزمان دو كليد Ctrl , + تصوير بزرگتر مي شود.
با فشار همزمان دو كليد Ctrl , – تصوير كوچكتر مي شود.
بزرگنمايي و كوچكنمايي تصاوير با استفاده از منو:
با انتخاب گزينه هاي Zoom in و Zoom out موجود در منوي View نيز مي توانيم تصاوير را بزرگتر و يا كوچكتر كنيم.

با راست کلیک کردن بر روی سند چند گزینه در دسترس خواهد بود ( شکل زیر)

 

Fit on Screen : اين گزينه باعث مي شود تا تصوير تا حداکثرامکان بزرگ شود (بزرگنمايي تصويربستخه به اندازه پنجره اصليPhotoshop دارد)

Actual Pixels: در اينجا تصوير به صورت اندازه حقيقي (در کامپیوتر ) بزرگ مي شود.

Print Size : تصویر به اندازه سایز پرینت نمایش داده می شود.

Zoom in: اين گزينه باعث بزرگنمايي تصوير مي شود.

Zoom out: اين گزينه باعث کوچکنمايي تصوير مي گردد.

پنجرة Navigator :

براي باز كردن پنجره Navigator، گزينة Show Navigator را از منوي Window انتخاب مي كنيم. بوسيله اين پنجره مي توانيم قسمتي از تصوير كه در ميدان ديد ما مي باشد را نسبت به كل تصوير مشاهده كنيم در حقيقت مي توانيم موقعيت قسمت مورد نظر را نسبت به كل تصوير داشته باشيم.

در اين پنجره دور تادور محدوده اي كه در ميدان ديد ما مي باشد كادر قرمز رنگي مشاهده مي شود. براي مشاهده يك قسمت خاص از تصوير، روي كادر قرمز رنگ موجود در پنجرة Navigator كليك كرده و ماوس را بكشيد.
توسط اين پنجره مي توانيم درصد بزرگنمايي را از ۱۵% تا ۱۶۰۰% روي قسمت Zoom in و Zoom out كه در پايين پنجره قرار گرفته است تنظيم كنيم.

ابزار دست جابجايي تصوير Hand Tool -H:

چنانچه تصويري بزرگتر از ميدان ديد ما باشد یا قبلا تصوير را بوسيله ذره بين بزرگ كرده باشيم . براي مشاهده قسمتهاي ديگر آن ، مي توانيم بوسيله ابزار جابجايي تصوير را حركت داده و بقيه قسمتهاي آن را نيز مشاهده كنيم .

استفاده از خط کش ruler:

افزودن خط كش و خطوط راهنماي غير چاپي :

براي نمايش خط كش  ، بايد گزينة Show Ruler را از منوی View انتخاب کرده و يااينكه دو كليد ( ctrl + R) را همزمان با هم فشار دهيد .

براي ايجاد يك خط راهنما ، روي خط كش كليك كرده و نشانگر را به طرف تصوير بكشيد .

کلید موس رو روی منطقه ۱ قرار داده و کلیک کنید و همچنان که کلید موس پایین است به منطقه ۲ رفته و رها کنید

شما میتوانید هم خطوط راهنمای عمودی و  همچنین افقی ایجاد کنید


براي جابجا كردن خطوط ترسيم شده ابزار  move را انتخاب كنيد ، نشانگر را روي خط راهنما قرار دهيد تا حالت دو خط موازي كوچك به خود بگيرد ، حال مي توانيد خط مورد نظر را جابجا كنيد .

براي حذف خط مزبور آن را به طرف خط كش بكشيد .

براي پنهان كردن خط كش ، گزینه ی Hide Ruler را از منوی View انتخاب می کنیم . يا اينكه دو كليد ( Ctrl + R) را همزمان با هم فشار مي دهيم .
برای پنهان کردن موقتی خطوط راهنما ( توجه فقط خطوط نه خط کش) از کلید ترکیبی Ctrl + : (کنترل + دو نقطه) استفاده کنید

برای تغییر رنگ دادن خط کش روی آن دابل کلیک کنید و رنگ دلخواه را مثل تصویر انتخاب کنید 

خوب دوستان با امید به اینکه این آموزش هم مفید واقع بشه باز هم تشکر میکنم از دوستانی که با نظرات خودشون باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه برای ادامه آموزش می شوند ….. با تشکر  مهدی لطیفی

درباره ی mahdi latifi

مهدی لطیفی خوراسگانی فوق دیپلم گرافیک و لیسانس کارگردانی انیمیشن هستم و در حال حاضر در حوزه ی گرافیک و طراحی و ساخت و تولید انیمیشن در موسسه هنرهای پویا به مدیریت خودم مشغول به فعالیت هستم

یک دیدگاه

  1. ممنون ار آموزشتون . خیلی عالیه
    لطفا قسمت History Brush Tool رو یه مقدمه ای قبلش بگید.
    اینکه بلافاصله بعد history اومده و در مورد brush قبلش توضیحی نیست باعث سردرگمی میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code